Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ejhle žába

28. 5. 2015

Ejhle žába

Po roce k nám opět přispěchalo jaro a probudilo spoustu živočichů skrývajících se pod kameny a v hlíně před zimou a mrazem. Mezi ně patří i naši obojživelníci. S velmi hodnotným a zajímavým programem o nich a s nimi přijela do školy  paní Malátková pod záštitou Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově.

Dne 14.4. se společně s dobrovolníky vydala ke sběrným místům u cest, kde v jarní době přesunu  obojživelníků k místům jejich rozmnožování pomáhají těmto tvorečkům, aby hromadně nehynuli pod koly aut. Z této ranní akce nám potom přivezla ukázat živé zástupce mnoha druhů obojživelníků, které u nás máme – několik druhů skokanů, kuňku, ropuchu, blatnici i čolka. Děti si je mohly prohlédnout, slyšet, jaké vydávají zvuky, dotknout se jich, vidět, že ropucha leze, kdežto skokan opravdu skáče,  dozvěděly se cenné informace o nich – věděli jste například, že :

  • kdyby na světě nebylo obojživelníků, za chvíli bychom přes hmyz neviděli Slunce ?
  • kdybychom srovnali množství lidí na naší planetě a množství obojživelníků, měli by nad námi mnohonásobnou váhovou převahu ?
  • žabičku nesmíme hladit, abychom jí nepoškodili kůži, můžeme se jí jen lehce dotknout
  • žabka přečkává zimu v lese v zemi, kde se musí schovat v půdě až 1 m pod povrch, aby nezmrzla
  • dospělosti ( 5 let ), se dožije jen 1 žába ze 100
  • ropucha se dožívá i 20 let

Myslím, že stojí za to se podobné informace dozvědět, prohlédnout si, jak vypadají tvorové, vedle kterých tady žijeme, snad jim pak budeme také více rozumět, chránit je a cenit si jich a díky tomu bude i náš život bohatší.

E.N.

 

Náhledy fotografií ze složky Ejhle! Žába.