Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matematické soutěže

31. 3. 2015

Matematické soutěže

 

Naše škola se pravidelně účastní tří matematických soutěží. Nejobtížnější asi bývá tzv. „Matematická olympiáda“. Jedná se o postupovou soutěž s příklady již poněkud náročnějšími na logiku, na pečlivý zápis svých postupů a na následnost jednotlivých částí příkladů. Určitě to není běžná školní matematika, ta je jen takovým nutným základem. Proto se Matematické olympiády většinou účastní žáci dlouhodobě pracující v matematickém kroužku.

Letos už proběhlo i okresní kolo Matematické olympiády 5. ročníků, kde se zařadili mezi úspěšné řešitele Vilém Ševčík a Nikola Dvorníková.

 

Druhá matematická soutěž (původem z Austrálie) se nazývá „Matematický klokan“, kategorie Cvrček pro 2. a 3. ročník a kategorie Klokánek pro 4. a 5. ročník, a ta je naopak nepostupová a je úplně pro všechny. Příkladů je hodně, jsou většinou krátké, vtipné z tzv. zábavné matematiky, s různě obodovanými příklady podle obtížnosti.

V Klokánkovi letos nejdále dohopsal čtvrťák Jirka Novák a za ním pak páťáci Jakub Němec a Nikola Dvorníková. Z Cvrčků pak nejdále doskákal třeťák Tomáš Režný následovaný svojí kolegyní Nelou Bouškovou a druhačkou Lidkou Žižlavskou. 

 

Co se týká třetí matematické postupové soutěže, tak ta se nazývá „Matematická Pythagoriáda“ a svojí obtížností, zaměřením i počtem příkladů je tak asi nějak mezi dvěma již zmíněnými. Letošní školní kolo se teprve bude konat.

A pokud Vás zajímá, kdo že to byl Pythagoras ze Samu …? Tak Vy starší si zajisté pamatujete (nebo už ne …?), že to byl slavný matematik, filosof, astronom a kněz žijící v době starověkého antického Řecka a přezdívaný také někdy „otec čísel“.