Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nahlédnutí do historie

30. 3. 2015

Nahlédnutí do historie

 

Ve čtvrtek 26. 3. navštívil naši školu již podruhé Mgr. Ondřej Machálek, historik-muzeolog, pracovník MKS Holešov a správce holešovského muzea.

Přijel za žáky 4. a 5. ročníku seznámit je s pravěkem na Holešovsku. Svoje povídání bohatě prokládal promítanými obrazovými rekonstrukcemi ze života našich předků od konce doby ledové přes několikasetleté působení tajemných Keltů na našem území až po příchod Slovanů. Nejvíce žáky samozřejmě zaujaly různé muzeální exponáty, ať už originály nebo rekonstrukce. Od skutečné mamutí stoličky, pazourků v různých stupních dokonalosti opracování, prasekyrky, pranože, prajehly, pravrtáku … Kluky samozřejmě zaujaly různě dokonalé lovecké nástroje. Holky zase keltské šperky.

Možná si poprvé mnozí uvědomili, že jeden z prvních lidských vývojových skoků kupředu bylo, když se člověk stal zemědělcem. Nebo si někteří kladli otázku, proč napřed byla doba bronzová (bronz = slitina) a pak teprve železná. Že je to vlastně záležitost technologie výroby, při kolika °C různé materiály tají.

Přednáška byla regionální, což znamená, že se pan historik zmínil i o posledních archeologických nálezech (např. u Pravčic …) A kdykoliv pojedou naši žáci na blízký Hostýn, tak si uvědomí „… aha, tady bylo přece již keltské oppidum.“

 

Náhledy fotografií ze složky Nahlédnutí do historie